Posts | Comments | E-mail /

جنرال عظيمى: اردوى ملى ميتواند عمليات شبانه را به شکل مستقل انجام دهد

Posted by on Jan 12th, 2012 and filed under سپینې خبرې. You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0. You can skip to the end and leave a response. Pinging is currently not allowed.

کابل : وزارت دفاع ملى اعلام کرد که نيروهاى اردوى ملى ؛از ظرفيت وتوانايى خوبى برخوردار بوده و ميتوانند عمليات شبانه را به شکل مستقل انجام بدهند.

جنرال ظاهرعظيمى سخنگوى وزارت دفاع درنشست خبرى دیروز(٢١ جدى) گفت که اردوى ملى بخصوص نيروهاى ويژه کوماندو،  ظرفيت وتوانايى خوب دارند و قادر هستند که عمليات شبانه را مستقلانه انجام بدهند.

وى افزودکه از دوسال بدينسو،  بالاى نيروهاى کوماندو کارصورت گرفته و اين نيروها از لحاظ کميت ، ظرفيت وقابليت ها دروضعيت خوبى قرار دارند.

عظيمى  از مشکلات تخنيکى مانند بخش استخبارات و هوايى اردوى ملى ياد کرده، اما افزود که اين مشکل آنقدر جدى نبوده و در آينده حل خواهد شد.

نيروهاى کوماندو در سال ١٣٨٤ در چوکات وزارت دفاع ملى تاسيس ، فعلاً با سلاح ثقيله و خفيفه لازم مجهز بوده  وقرار است تا سال ٢٠١٤ ميلادى ،يک لواى کوماندو به چند لوا و فرقه گسترش پيدا کند.

وزارت دفاع ميگويد که تعداد کوماندوى اردوى ملى در حال حاضر  به ٩هزار تن رسيده و آنها روز به روز تواناتر ميشوند.

سخنگوى وزارت دفاع گفت که رييس جمهور حامدکرزى تصميم گرفته است که عمليات شبانه نيروهاى خارجى بايد هر چه زودتر قطع شود. وزارت دفاع از آن حمايت نموده و تلاش  براى اجراى تصميم رييس جمهور دارد.

حامد کرزى  در لويه جرگه عنعنوى( ماه عقرب امسال) و  بعد از آن بار ها در ديدارهايش با مقامات ناتو بر توقف  عمليات شبانه نيروهاى ناتو تاکيدنموده و گفته است که ادامۀ اينگونه عمليات، امضاى سند همکارى هاى ستراتيژيک بين افغانستان و امريکا را دچار موانع خواهد ساخت.

همچنان در ماده ششم، قطعنامۀ ٧٦ ماده يى لويه جرگۀ عنعنوى تصريح شده است: عمليات شبهنگام که از جانب نيروهاى امريکايى صورت ميگيرد، به اسرع وقت افغانى شود و رهبرى تمام عمليات ها، بايد بر عهدۀ نيروهاى امنيتى افغان باشد.

اما ناتو عمليات شبانه را يکى از مصوون ترين عمليات ها خوانده  وبرادامه آن تاکيد کرده است.

آنها ميگويند که  تمام عمليات هاى شبانه، درهماهنگى بانيروهاى افغان انجام ميشود و در بيش از ٨٥ درصد اين عمليات ها، حتى يک فيرهم صورت نميگيرد، اما درتلاش اندکه عمليات شبانه را افغانى بسازند.

اين درحالى است که عمليات شبانۀ نيروهاى ناتو، باعث تلفات ملکى نيز گرديده و در گزارش ماه ميزان سال جارى سازمان ملل متحد آمده است که  در سه ماه گذشتۀ آن، ٩٧١  ملکى در افغانستان  به قتل رسيده اند، که (٧٧درصد) آن توسط طالبان مسلح  و١٢ درصد آن توسط نيروهاى ناتو، به رهبرى امريکا بوده است.

گفتنى است که قطعۀ نيروهاى خاص افغان ( (Special Force که از دوسال بدينسو، در چوکات ستر درستيز اردوى ملى  ايجادگرديده و متشکل از  پوليس، اردو و امنيت ملى است،  نيز تاکيد ميکندکه آنها قادراندکه عمليات هاى شبانه را به شکل مستقل انجام بدهند.

اين نيروها که تعدادشان به بيش از ١٢٠٠ تن ميرسد، بيشتر در عمليات شبانه و عمليات هاى مغلق و پيچيده، باحمايت نيروهاى آيساف شرکت داشته و توانسته اند که برخى عمليات ها را به شکل مستقل نيز انجام بدهند.

فرستادن/حفظ کردن

Leave a Reply

Spam Protection by WP-SpamFree

Advertisement Middle East Banners

اندازهء فانت را تغییر دهید

 • A A A
 • ویدیو های همین لحظه از الجزیره

  ویدیو های مورد پسند تان را در ((گران افغانستان)) مشاهده کنید

  Loading...

  تازه مطالب

  اسرائیل پیش از حمله به ایران، به امریکا خبر نمی‌دهد

  February 29th, 2012

  کابل:- اسوشیتد پرس به نقل از یک مقام استخباراتی امریکای�[...]

  میت رامنی در انتخابات مقدماتی ایالت آریزونا پیروز شد

  February 29th, 2012

  واشنگتن:- شبکه های خبری  با استناد به شمارش اولیه آراء�[...]

  کودکان معصوم افغان در دام تجارت مواد مخدر با ایران

  February 29th, 2012

  زلمی بارکزی دو سال قبل محمد رضا یک متعلم 17 ساله در ولسو�[...]

  شک و تردید نسبت به وفاداری های سیاسی پولیس افغان

  February 29th, 2012

  احمد جاوید رجا علیرغم آنکه یک سروی تازه حاکی از افزایش [...]

  اقتصادي غونډې، د هېواد پر صنعتي پالیسۍ بحث او غور وکړ

  February 29th, 2012

  کابل:- د جمهوری ریاست د خبر پاڼې پر اساس، د جمهوررئیس ح�[...]

2022 / Graan Afghanistan by Afghan Scholars