Posts | Comments | E-mail /

حامد کرزی پس از اشتراک در مراسم تحلیف داکتر حسن روحانی امشب به وطن برگشت

Posted by on Aug 5th, 2013 and filed under خبرونه. You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0. You can skip to the end and leave a response. Pinging is currently not allowed.

کابل:- حامد کرزی رئیس جمهور افغانستان پس از اشتراک در مراسم تحلیف داکتر حسن روحانی رئیس جمهور منتخب ایران، امشب به وطن برگشت.

رئیس جمهور کشور و هیات همراه اش عصر امروز در مراسم تحلیف داکتر حسن روحانی رئیس جمهور منتخب ایران که در مجلس شورای اسلامی آن کشور در شهر تهران برگزار گردید، اشتراک نمود.

در این مراسم بر علاوه رئیس جمهوری اسلامی افغانستان، سران و مقامات عالی رتبهء بیشتر از ۵۵ کشور جهان حضور داشتند.

ابتدا رئیس شورای اسلامی و رئیس قوه قضائیه جمهوری اسلامی ایران به ایراد سخنرانی پرداختند، بعداً داکتر حسن روحانی در حضور داشت رئیس قوه قضائیه جمهوری اسلامی ایران به عنوان هفتمین رئیس جمهور آن کشور سوگند یاد کرد.

پس از مراسم تحلیف، داکتر روحانی سخنرانی نموده، گفت که “دولت تدبیر و امید” راه اعتدال را در پیش خواهد گرفت و در جهت رفاه و زنده گی بهتر و باعزت برای مردم خویش تلاش نموده، در برابر فساد و تبعیض مبارزه خواهد کرد.

داکتر روحانی در مورد سیاست خارجی دولت اش گفت که جمهوری اسلامی ایران در پی صلح و ثبات در منطقه است و مخالف تغییر سرحدات کشور ها می باشد. وی تاکید کرد که در جهان کنونی هیچ قدرتی نمی تواند امنیت خود را از طریق وحشت و نا امن کردن دیگران بدست آورد.

در اخیر سخنرانی موصوف اسامی وزرای کابینه پیشنهادی و خط مشی حکومت خویش را جهت گرفتن رای اعتماد از مجلس شورای اسلامی به رئیس آن مجلس تقدیم کرد.

حامد کرزی رئیس جمهوری اسلامی افغانستان پس از مراسم تحلیف شام امروز با داکتر حسن روحانی رئیس جمهوری اسلامی ایران دیدار کرد.

در این دیدار که در کاخ سعد آباد تهران انجام شد، رئیس جمهور ایران از اینکه رئیس جمهوری اسلامی افغانستان و هیات همراه اش در ماه مبارک رمضان جهت اشتراک در مراسم تحلیف وی به ایران سفر کردند، سپاسگذاری کرد و از پیام تبریکی ایکه بمناسبت انتخاب وی از جانب حامد کرزی فرستاده شده بود، نیز تشکری نمود.

داکتر حسن روحانی در این دیدار گفت که ایران و افغانستان گذشته مشترک داشتند و حال و آینده این دو کشور نیز مشترک میباشد و زمینه های خوب گسترش روابط و همکاری میان این دو کشور وجود دارد.

در مقابل حامد کرزی رئیس جمهوری اسلامی افغانستان گفت که روابط ما با ایران در زمان جهاد مردم افغانستان دوستانه و نیک بود و حکومت و مردم ایران از مهاجرین افغان پذیرایی کردند که ما از آن تشکر می کنیم.

رئیس جمهور کشور گفت که  مردم ایران در مراسم تحلیف امروزی رئیس جمهور شان، نظام مردم سالار خویش را به نمایش گذاشتند.

در اخیر این دیدار هر دوجانب خاطر نشان کردند که مسایل زیادی میان دو کشور وجود دارد که باید بر سر آن صحبت شود و در این زمینه نیاز است تا رفت و آمد ها و دیدار های تفصیلی میان سران دو کشور صورت گیرد.

گفتنی است که داکتر حسن روحانی در انتخابات ریاست جمهوری ایران که در اواخر ماه جوزای سال روان برگزار گردید با کسب ۵۰ اعشاریه ۷ در صد آرا رسماً به عنوان هفتمین رئیس جمهور ایران برگزیده شد.

فرستادن/حفظ کردن

Leave a Reply

CAPTCHA Image
Refresh Image
*

Spam Protection by WP-SpamFree