Posts | Comments | E-mail /

در حاشیه حملهء وحشیانه بر زیارت ابو الفضل: اعمال غیر انسانی طالبان از دیدگاه دین مبین اسلام

Posted by on Dec 7th, 2011 and filed under تحلیل, سرمقاله. You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0. You can skip to the end and leave a response. Pinging is currently not allowed.

نویسنده:- دوکتور ثمین

یاد داشت:- دیروز طالبان خدا ناترس یکبار دیگر هموطنان مظلوم  ما را  در اطراف و اکناف کشور  با  خاک و خون یکسان کردند، اگرچه تا تحریر این سطور طالبان از گرفتن مسئولیت این حملهٔ ددمنشانه انکار نموده اند مگر  اظهر من الشمس است که حملات انتحاری بجز از طالبان قصی القلب این دشمنان دین و وطن کار کسی دیگر بوده نمی تواند . این بار آنها ماتم داران روز دهم محرم  را هدف حملات غیر اسلامی و غیر انسانی خود قرار داده و بیش از ۶۰ تن از ماتم دارنی را که برای  ادای مراسم مذهبی خود به زیارت ابوالفضل  در شهر کابل   رفته بودند شهید و در حدود۱۶۴  تن دیگر را زخمی نمودند.  هکذا  آنها در  همین روز مقدس در ولایت بلخ تعداد زیادی از هموطنان مظلوم ما را در مجمر عداوت و قساوت خود از بین بردند و چند روز قبل آنها   در ولسوالی محمد آغهٔ ولایت لوگر تعداد زیاد از هموطنان بی گناه و بی دفاع  ما را با خون  گلگون نمودند.

آري !  هرگز در این سرزمین آفتاب بدون حملات وحشیانهء طالبان طلوع نمی کند و هرگز خورشید بدون کشته و زخمی شدن دهها تن از هموطنان مظلوم ما طی حملات وحشیانهء انتحاری آنها افول نمی کند مگر با آنهم، همه در قبال حملات غیر اسلامی طالبان مهر سکوت بر لب گذاشته اند. حامد کرزی فقط با انتشار اعلامیه های مجوف و میان تهی آنرا تقبیح می کند وبعدا بخاطر بقای حکومت خود سخن از مصالحه و مذاکره با این قاتلین ملت را می زند.  نویسنده گان ما خوب می دانند که طالبان در مخالفت با اسلام عمل می کنند مگر با آنهم در مورد اعمال ددمنشانهء آنها تجاهل عارفانه نموده و فقط در مورد حملات هوایی نیروهای خارجی قلم فرسایی می کنند. از طالبان گلایه بکار نیست زیرا آنها دشمنان علنی و آفتابی اسلام هستند و از دشمن توقع خیر علامهء ناخردمندی است بلکه ما از آنهایی گلایه و شکوه داریم که داد از افغانیت و اسلام می زنند مگر متاسفانه در مورد اعمال غیر اسلامی طالبان مهر سکوت بر لب گذاشته اند.

بدیهی است که دیگر سکوت در برابر اعمال غیر اسلامی و غیر انسانی طالبان گناه است و آنهایی که در این زمینه از حقیقت طفره می روند بدون هیچ گونه شک و تردید که در این جرایم   با   جنایت کاران طالب سهیم هستند،به همین ملحوظ ما از تمام علما و دانشمندان خود صمیمانه تقاضا می کنیم تا علیه این ملحدین (طالبان ) فتوای جهاد را صادر کنند و افغان های مظلوم را از گزند آنها نجات دهند.  بار ها گفته ایم و باز هم می گوئیم که تلاش های مذاکرات با این جنایت کاران جز فرصت دادن مزید برای آنها در قتل عام افغان های مظلوم کدام نتیجهء دیگر را نخواهد داد  زیرا طالبان به صلح و سلم باور نداشته و آنها پیروزی  خود را در خون ریختن افغان های مظلوم جستجو می کنند و تا زمانیکه رهبر یک چشمهء آنها دو باره به اریکهء اقتدار جلوس نکند ، آنها از جنگ و خونریزی دست بر دار نخواهند شد.

اگرچه نویسنده این سطور همواره اعمال غیر اسلامی طالبان را تقبیح نموده  و تلاش نموده است تا اعمال و کردار غیر اسلامی آنها را کما حقه  از دید گاه دین مبین اسلام غیر اسلامی قلمداد  کند. اینک یک بار دیگر  با  بالا گرفتن حملات وحشیانهء انتحاری طالبان و افزایش تلفات ملکی ،  می خواهیم اعمال آنها چون حملات انتحاری، سوختاندن مکاتب و مدارس، بریدن گوش و بینی ، اعدام کودکان خورد سال، شهید کردن مساجد و حتی شهید کردن قرآن مجید  را از دید گاه دین مبین اسلام تحت ارزیابی قرار دهیم تا چهره کریهء این ملحدین را برای همه افشا  و هموطنان  خود را از فریب شعار های آنها نجات دهیم.

نویسنده

ـــــــــــــــــــــــــــــــــــــ

اسلام در ذات خود از کلمهء زیبای ((سلم )) به معنی و مفهوم صلح اشتقاق شده است و همواره پیروانش  را بتاسی از صلح و سلم  ترغیب و تشویق کرده و آنها را از جنگ و خونریزی منع کرده است. هکذا مسلمانان نماز پنج گانهء خود را با کلمات صلح و دوستی  ((السلام عليکم ورحمة الله وبرکاته)) اختتام می بخشند و در طول روز حین نشست و برخاست و مصافحه به کرات و مرات کلمات السلام علیکم .وعلیکم السلام  را استعمال می کنند.

اسلام دین صلح و سلم بوده و سلام (صلح) یکی از نام های ایزد متعال می باشد. در سوره الحشر آیه ٢٣ چنین آمده است: : ( هو الله الذي لا اله هو الملک القدس السلام…). ترجمه: ( اوست خداوندي که خدايي جزو او نيست ، فرمانرواي قدوس سلام

دین مبین اسلام همواره پیروانش را به صلح و آرامش ترغیب و تشویق نموده است کما آنکه در قرآن مجید آمده است:

( واِن جنحوا للسلم فا جنح لها وتو کل علۍ الله ) ( انفال : ٦١ ترجمه: چنان چه براي صلح آغوش ګشودند ، تو نيز براي صلح آغوش بګشاي)

حتي دين مبین اسلام در ميدان جنگ ونبرد هم خواهان صلح وآشتي است : ( ولا تقولوا لمن اَلقي اِليکم السلم لست مؤمنآ ) ( نسا ء : ٩٤ ) ( به آن که با شما از در آشتي وتسليم در ايد مګوييد که بي ايمان است

قرآن مجید پیروانش را به صلح و زندگي مسالمت‌آميز دعوت مي‌كند: “يَا اَيُّهَا ٱلَّذِينَ اَمَنوُاْ ٱدْخُلُواْ فِي ٱلْسِّلْمِ كافَّةً وَلَا تَتَّبِعُواْ خُطُوَاتِ ٱلْشَّيْطَانِ اِنَّهُ لَكمْ عَدُوٌّ مُبِينْ؛ترجمه: اي ايمان ‌آوردگان! همگي در صلح و آشتي درآييد؛ و از گام‌هاي شيطاني پيروي نكنيد؛ كه او دشمن آشكار شماست.”

مگر متاسفانه طالبان که همواره داد از اسلام می زنند  هردو پا را در یک موزه نموده  روزانه موازین صلح و سلم را تحت سم ستوران خویش لگد مال می کنند و روزانه دهها تن از هموطنان بی گناه ما را  می کشند. آنها نه تنها این که به جنگ و خونریزی اصرار می کنند بلکه همهء این اعمال غیر اسلامی و غیر انسانی را صبغه اسلامی میدهند. طالبان که از بدو ظهور خود به جنگ،  کشتن، بستن، قتل کردن، تاراج کردن و ویران کردن اصرار می کنند، پیروزی خود را در خونریزی هموطنان مظلوم ما جستجو می کنند. طالبان که بار نخست بر اساس زور میله و کیبل به اریکه اقتدار رسیدند چنان می پندارند که بار دیگر به توسل به حملات وحشیانهء انتحاری لجام افغانستان را در دست خواهند  گرفت مگر حقیقت امر آن است که دیگر طالبان این فرعونان عصر ملت ما را فریب داده نخواهند توانست. ملت خوب می داند که طالبان نه مسلمان هستند و نه هم افغان، زیرا اگر آنها مسلمان می بودند باید به کشتن برادران مسلمان خویش تاکید نمی کردند و اگر افغان می بودند خوشی و مسرت خود را  مرهون قتل عام افغان ها نمی پنداشتند.

طالبان که خود  اجنبی و بیگانه هستند بر خروج نیروهای بین المللی اصرار می کنند  تا بار دیگر  باداران پاکستانی آنها زمام امور کشور را در دست گیرند. من هرگز آن روز را فراموش نخواهم کرد که هفتهء نامهء امت چاپ کراچی به عنوان درشت نوشت: ملا عمر صوبه افغانستان کا گورنر.

طالبان برای فریب مردم ما سخنان آزادی افغانستان را سر میدهند و می گویند که آنها علیه خارجی ها می جنگند تا افغانستان را از وجود آنها آزاد کنند مگر سوال اساسی در اینجاست که این عرب ها، چیچینی ها، ازبک ها و پنجابی ها کی ها اند که کمر همت به ویرانی افغانستان بستند. اگر طالبان واقعا افغان هستند، نخست باید آنها افغانستان را از وجود پاکستانی ها و عرب های بی دین  پاک سازی کنند و بعدا شعار های مجوف و میان تهی آزادی افغانستان را سر دهند. اگر آنها واقعا افغان هستند باید نخست حلقه بردگی پاکستان و ایران را از گردن خود دور کنند، اگر آنها واقعا مسلمان هستند باید اعمال غیر اسلامی و غیر انسانی خود را صبغه اسلامی ندهند.

طالبان که دم از اسلام می زنند مگر در حقیقت امر بجز از وحشت و دهشت بر چیزی دیگر اصرار نمی کنند ؛ پیروزی خود را در استمرار خشونت و خونریزی جستجو می کنند. در قلب آنها بجز از انتشار وحشت و بربریت چیز دیگر به رویت نمی رسد. برای آنها نه تکریم به موازین اسلامی مهم است و نه هم اصول افغانی. فقط آنها رسالت کشتن، بستن ، خون ریختن و دریدن قلب های افغان را دارند و بس.

طالبان که پیروزی خود را در وحشت و دهشت و بربریت جستجو می کنند فراموش نموده اند که  اسلام دین  رحمت و شفقت است و در اسلام خشونت و دهشت جا ندارد.  پیامبر سترگ اسلام حضرت محمد صلی الله علیه و سلم  نشانهء و الگوی رحمت و شفقت برای جهانیان بود

طوریکه در آیهء ۱۰۷ سورهء انبیا آمده است: و ما ارسلناک الا رحمه للعالمین

{ ای رسول خدا ما تو را جز رحمتی برای جهانیان نفرستاده ایم }

در آیهء فوق به صراحت می بینیم که الله تعالی رسول خود ( صلی الله علیه وسلم ) را رحمتی برای همگان اعلام نموده این تنها یک ادعا نیست بلکه کلام الله سبحانه و تعالی است .

اگر  به  زندگانی مبارک رسول خدا (صلی الله علیه وسلم ) بنگریم به این واقعیت پی خواهیم برد که او رحمتی برای همگان است و این رحمت و بزرگواری را می توان در زندگی اصحاب او نیز مشاهده نمود. در طول تاریخ اسلام نمونه از وحشت و دهشت دیده نمی شود بلکه تاریخ  اسلام مشحون از شفقت و رحمت بوده است و همین بشارت و شفقت بود که اسلام در وقت کوتاه   در اطراف و اکناف جهان انتشار یافت. اسلام به زور نیزه و کیبل انتشار نیافته است بلکه اسلام بر اساس اخلاق نیکو و  شفقت و رحمت در قلوب جهانیان جا گرفته است. مگر اکنون طالبان  می خواهند  با اعمال غیر اسلامی و غیر انسانی خود  اسلام را بد نام  نموده و در برابر انتشار اسلام مانع ایجاد کنند. کما اینکه آنها هر عمل قبیح و شنیع خود را رنگ اسلامی می دهند تا جهانیان را در قبال مسلمانان و اسلام خوف زده کنند..
طالبان که بر جنگ و خونریزی اصرار  می کنند و روزانه دهها تن از هموطنان بی گناه ما را قتل عام می کنند، نمی دانند که مسلمانان نه تنها اینکه از قتل انسان ها منع شده اند بلکه از ضرر رساندن به حیوانات بی زبان نیز بر حذر داشته شده اند. طوریکه پیامبر اسلام حضرت محمد صلی الله علیه و سلم  در زمان فتح مکه یک صحابی را مامور نمود تا سگی را که در نزدیکی مکه زندگی می کرد با چوچه هایش محافظت کند که مبادا آسیبی به آنان برسد. لیکن طالبان که داد از اسلام می زنند  چنان قتل عام افغان ها را آغاز نموده اند که تاریخ خونریزی هتلر و چنگیزخان در مقابل خشونت آنها هیچ است.

طالبان که در ظاهر دم از تطبیق شریعت اسلامی را می زنند، مگر در حقیقت امر قانون بربریت و وحشت را تطبیق می کنند.   طالبان گوش ها و بینی مردم را به جرم رای دادن قطع می کنند، طالبان کودکان را به جرم جاسوسی به درخت ها آویزان می کنند، طالبان  زنان و پیرمردان را در حملات غیر اسلامی انتحاری می کشند، طالبان پیر مردان را لت و کوب می کنند، طالبان به اشاره پاکستان و ایران بزرگان قومی را ترور می کنند، طالبان مساجد را طی حملات انتحاری خود شهید می کنند، طالبان مکاتب و مدارس را آتش می زنند و طالبان حتی قرآن مجید را شهید می کنند. این اعمالی است که دین مبین اسلام از آن نفرت دارد و پیروانش را برای مقابله با آن واداشته است. اگر از حقیقت انکار نکنیم این گونه اعمال را نه ستالین انجام نموده است و نه هم لینن مگر ملا عمر این رهبر یک چشمهء طالبان به انجام آن   اصرار دارد و آنرا با جهالت تمام رنگ اسلامی میدهد.

آری! طالبان این فرعونان قرن بیست ویکم کمر همت به بد نامی دین مبین اسلام بسته اند و آنها می خواهند با اعمال غیر انسانی و غیر اسلامی خویش اسلام را به حیث یک دین خشن به جهانیان معرفی کنند. در حالیکه اسلام دین رحمت ، شفقت ، محبت و دوستی است و پیروانش را حتی به ترحم بر حیوانات و گیاهان واداشته است.

اگر زندگى رسول اكرم (صلی الله علیه وسلم)  را مطالعه کنیم به وضوح درخواهیم یافت که زندگی رسول الله صلی الله علیه وسلم سرشار از فضايل انسانى و صفات پسنديده و سير و سلوكى پايدار بود كه عظمت و بزرگى و اصالت و خُلق و خوى پسنديده از آن نمودار بود.  پيامبر اسلام صلی الله علیه و سلم آراسته به كليه سجاياى پسندیده و اخلاق والا بود، به همين دليل خداى متعال او را در قرآن  کریم چنین توصيف فرمود:

لَقَدْ كانَ لَكُمْ فِى رَسُولِ اللَّهِ أُسْوَةٌ حَسَنَةٌ لِمَنْ كانَ يَرْجُو اللَّهَ وَاليَوْمَ الآخِرَ وَذَكَرَ اللَّهَ كَثِيراً؛

براى كسانى كه به ثواب خدا و روز قيامت اميدوار بوده و خدا را زياد ياد كنند، رسول‏ خدا(ص) برايشان بهترين الگو و سرمشق است.

اگر اعمال غیر اسلامی و غیر اسلامی طالبان را مورد خوض و مداقه قرار دهیم بوضوح در خواهیم یافت که اعمال و کردار طالبان در مخالفت با رهنمایی های پیامبر اسلام حضرت محمد صلی الله علیه وسلم قرار داشته و ذرهء از نور اسلام هم  در قلوب سیاه آنها دیده نمی شود. اگر ذرهء از نور رحمت و شفقت در قلب آنها وجود می داشت باید آنها طی حملات غیر اسلامی انتحاری خود قتل عام افغان ها را آغاز نمی کردند.

طالبان که در جهل و نادانی قرار دارند، اعمال وحشیانه و ددمنشانهء خود را  صبغهء اسلامی میدهند. طوریکه آنها از یک طرف طی حملات غیر اسلامی انتحاری خود انسان های بی گناه به شمول کودکان و زنان و پیرمردان را می کشند مگر از طرف دیگر آنها همهء این اعمال را به اسلام نسبت میدهند در حالیکه اسلام دین شفقت و رحمت است و از خشونت و بربریت نفرت دارد.  شفقت و عطوفت در اسلام صفتى نيك و برجسته است و يكى از صفات ایزد متعالی است كه مسلمانان در عبادت و پرستش  و   در نماز پنچ گانه او را  به اوصاف  

ایزد متعال ، رسول اكرم(صلی الله علیه وسلم ) را مهربان و شفیق به مومنان  قلمداد کرده است:

لَقَدْ جاءَكُمْ رَسُولٌ مِنْ أَنْفُسِكُمْ عَزِيزٌ عَلَيْهِ ما عَنِتُّمْ حَرِيصٌ عَلَيْكُمْ بِالْمُؤْمِنِينَ رَؤُوفٌ رَحِيمٌ؛

ترجمه:- پيامبرى از بين خودتان به سوي تان آمد. وضع پريشانى و جهل شما بر او دشوار میآيد به شما اهتمام دارد و به مؤمنان رئوف و مهربان است.

هکذا ایزد متعال خطاب به پیامبر اسلام می فرماید :

فَبِما رَحْمَةٍ مِنَ اللَّهِ لِنْتَ لَهُمْ وَلَوْ كُنْتَ فَظّاً غَلِيظَ القَلْبِ لَانْفَضُّوا مِنْ حَوْلِكَ؛

خداوند با رحمت خويش تو را با مردم مهربان و خوشخو گرداند و اگر تندخو و سخت دل بودى، مردم از پيرامون تو پراكنده می‏شدند.

اگر زندگانی پیامبر اسلام صلی الله علیه وسلم را بدقت مورد خوض و مداقه قرار دهیم به وضوح در خواهیم یافت که سراسر زندگى  او شفقت و مهربانى بود، چه در رفتارش با مردم و چه در رهنمودهايى كه به امت خويش داشت. او كسى بود كه به امت خود   میى‏فرمود: به مردم زمین مهربانى كنيد تا آن كس كه در آسمان است [خدا] به شما  مهربانی کند. هکذا می فرمود: كسى كه با مردم مهربانى نكند، مشمول مهر و محبت الهى نخواهد بود. الحق طالبان از این فرمودهء پیامبر سترگ اسلام حضرت محمد صلی الله علیه و سلم علنا تخطی نموده و در مخالفت آن قدم بر می دارند . در قاموس ملا عمر شفقت و مهربانی وجود ندارد بلکه اساس و شالودهء طالبان بر خشونت و بربریت نهاده شده است. آنها در زمان ظهور خویش نیز  هموطنان ما را لت و کوب می نمودند . خود نماز نمی خواندند مگر مردم نماز خوان ما را به تحت نام عدم ادای نماز لت و کوب می کردند. آنها چنان مردم را کیبل کاری می کردند که حتی بعضی ها تحت کیبل های آنها جان دادند مگر با آنهم آنها همهء این اعمال را غیر اسلامی رنگ می دادند.

مهربانى و عطوفت پيامبر(صلی الله علیه وسلم ) تا آنجا گسترش داشت كه به حيوانات بی زبان هم مهربان  بود. وى به حيوانات مهربانى می‏كرد و  به امت خود فرموده است   كه با آنها مهربانى كنید. از جمله سخنان آن حضرت صلی الله علیه وسلم در اين باب اين است: هر مسلمانى كه درختى بكارد و يا زراعتى كشت نمايد و پرنده، يا انسان ويا حيوانات از آن بهره‏ مند شوند، صدقه به شمار می‏آيد. مگر متاسفانه طالبان در مخالفت این عمل قدم برداشته و در سال های دههء نود میلادی باغ های مردم شمالی را با بلدوزر های ساخت پاکستان قلع و قمع کردند و اکنون این عمل ددمنشانه را در ولایات هلمند و قندهار ادامه میدهند مگر بار ملامتی آنرا بر دیگران می اندازند.

حضرت محمد صلی الله علیه و سلم   کسانی را که به حيوانات  غذا  میدهند ستوده و آن را عمل نيك دانسته است كه انسان به واسطه آن به در گاه  ایزد متعال تقرب میجويد. رسول خدا صلی الله علیه وسلم درباره ثواب كسى كه به حيوانات ترحم و مهربانى كند چنین فرموده است: مردى در راهى میگذشت، تشنگى بر او چيره شد، چاه آبى را ديد و از شدت تشنگی در آن  پايين رفت و آب نوشيد و بالا آمد. ناگهان سگى را ديد كه از شدت تشنگى زبانش  بيرون آمده، مرد با خود گفت: تشنگى، قدرت و توان اين سگ را نيز به اندازهء من سلب كرده است،  به همین خاطر دوباره به  چاه پايين رفت و كفش خود را پر از آب نمود و آن را به دهان گرفت و بالا آمد و سگ را سيراب ساخت.

لیکن صد بار افسوس و دریغا که  طالبان  که داد از اسلام می زنند، بر انسان ها نفقهء شان را قطع می کنند   و نان آوران آنها را قتل می کنند. طوریکه طالبان همین دیروز در حمله  بر زیارت ابو الفضل در حدود ۶۰ تن از ماتم داران روز محرم را شهید و در حدود ۱۶۴  تن دیگر آنها  را زخمی کردند.  بطور اخلص گفته می توانیم که طالبان در عمل ددمنشانهء دیروز خود روزی و نفقهء  صد ها تن از هموطنان ما را قطع کردند و آنها را بی نفقه رها کردند. این را می گویند عدالت و انصاف و جهاد طالبان

ادامه دارد

فرستادن/حفظ کردن

4 Responses for “در حاشیه حملهء وحشیانه بر زیارت ابو الفضل: اعمال غیر انسانی طالبان از دیدگاه دین مبین اسلام”

 1. +1 Vote -1 Vote +1Foshanj Sabzwari says:

  Dr Saheb Samin, this great article will remain one of your best articles forever. May Almigty God gives its reward for you.

 2. +1 Vote -1 Vote +1Foshanj Sabzwari says:

  Dr Saheb Samin, thank you very much for this great article.

 3. +1 Vote -1 Vote +1Foshanj Sabzwari says:

  Dr Saheb Samin, thank you much for this great article.

 4. +1 Vote -1 Vote +1امان الله عمر says:

  این حملات وحشیانه را سازمان جهنګوی که مقر ان در پاکستان است انجام داده و نیز مسولیت این حمله اخیر را بدوش ګرفته اند و باید دولت افغانستان به طور جدی از پاکستان پرسان کند

Leave a Reply

Spam Protection by WP-SpamFree

Advertisement Middle East Banners

اندازهء فانت را تغییر دهید

 • A A A
 • ویدیو های همین لحظه از الجزیره

  ویدیو های مورد پسند تان را در ((گران افغانستان)) مشاهده کنید

  Loading...

  تازه مطالب

  بانک روسیه 'حسابهای کارمندان سفارت ایران را مسدود می کند

  March 2nd, 2012

  مسکو:- سفیر ایران در روسیه گفته است که بانک محل نگهداری �[...]

  په خوست کې شاوخوا پنځه ميليونه نيالګي اېښودل کېږي

  March 2nd, 2012

  خوست ښار : د خوست ولايت په بېلابېلو سيمو کې شاوخوا پنځه �[...]

  دملي دفاع وزیردتیښتې نوښت دناټودمشرانو هم خوښ شو

  March 2nd, 2012

  لیکوال: ابراهیم نعیمی زمادلاندې لیکنې ددوهمې برخې بڼه [...]

  ته ولې خفه يې؟!

  March 2nd, 2012

  لنډه کيسه           رفيع الله روشن نن يې دخبرو پيل په �[...]

  اسير شوى قلم

  March 2nd, 2012

  ادبي ټوټه::::رفيع الله روشن دورځې نهه بجې وې چې دڅلورو د�[...]

2022 / Graan Afghanistan by Afghan Scholars