Posts | Comments | E-mail /

رییس جمهور حامد كرزى در یك مصاحبه اختصاصى با شبكه الجزیره:احتمال دارد دوره مكلفیت را اجباری کنیم

Posted by on Jan 31st, 2010 and filed under خبرونه. You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0. You can skip to the end and leave a response. Pinging is currently not allowed.

كابل- رئیس جمهور حامد کرزی در گفتگوی اختصاصی با شبکه تلویزیونی الجزیره که در قالب برنامه «لقاء خاص» (دیدار اختصاصی) بود، گفت، احتمال دارد خدمت سربازی را در کشور اجباری کنیم ولی در این مورد ابتدا باید لویه جرگه و مردم افغانستان با این مسئله موافقت کنند .

کرزی در پاسخ به این سئوال که به چه علت ولسى جرگه به دوسوم اعضای کابینه پیشنهادی شما رای اعتماد نداد؟ گفت: ((چند علت وجود دارد. نخست ان که دموکراسی در افغانستان قدرتمند تر شده است. یکی از مهمترین وظایف پارلمان، قبول یا رد وزیرانی است که رئیس جمهور پیشنهاد می دهد. علت دوم این است که در اغاز دوره ریاست جمهوری ام در پنج سال پیش من شخصا به نیابت از وزیران در ولسى جرگه حاضر شدم و درباره انها سخنرانی کردم. در نتیجه، بیست یا ۲۱ وزیر از ۲۵ وزیر پیشنهادی از پارلمان رای اعتماد گرفتنند. اما این بار تصمیم گرفتم در این خصوص مداخله نکنم. شماری از نمایندگان پارلمان قبل از ان که اسامی وزیران پیشنهادی را به پارلمان ارسال کنم با من ملاقات کردند و من به انها گفتم شما در قبول یا رد وزیران ازادی مطلق دارید)).

کرزى در پاسخ به این سئوال که ایا طرح روشنی برای مبارزه با فساد در افغانستان دارید؟ گفت: ((ما طرحی به این منظور داریم. فساد بخشی از واقعیت های افغانستان است زیرا افغانستان کشوری است که بعد از سالها از بی ثباتی و ناارامی و فقر و جنگ و دخالت بیگانگان خارج شده است. ما در حال پایه ریزی جامعه جدیدی هستیم و تلاش می کنیم این جامعه بهبودی خود را بازیابد. وجود فساد در افغانستان یک واقعیت است و ما باید با ان مبارزه کنیم و عملا همین کار را می کنیم. من هر روز دوسیه هایی را در رابطه با فساد به قضات ویژه رسیدگی به این دوسیه ها ارسال می کنم و متهمان در این دوسیه ها تبرئه یا محکوم می شوند)).

رییس جمهور اصلاح قوانین و اصلاح ساز و کار اجرای قوانین و بهبود عملکرد پولیس و څارنوالى و محاكم و کاهش تشریفات اداری را از جمله برنامه های خود برای مبارزه با فساد در افغانستان ذکر کرد و گفت جامعه بین الملل نیز باید شیوه عمل خود در افغانستان و شیوه اجرای طرحهای خود در این کشور را بهبود بخشد.

کرزی با تایید این نکته که وزارت مالیه فقط هشت میلیارد دالر از سی و دو میلیارد دالر کمک خارجی به افغانستان را دریافت کرده است گفت، بقیه این مبلغ را طرفهای کمک کننده به افغانستان، خودشان خرج کرده اند بدون ان که از کانال دولت افغانستان عبور کند.

حامد کرزی همچنین یورشهای نیروهای ناتو به منازل افغان ها را یکی از عوامل ایجاد تنش بین دولت و مردم افغانستان و جامعه بین المللی ذکر کرد و خواستار توقف این گونه یورشها شد. وی همچنین تاکید کرد در درخواست خود برای تحویل شدن قاتلان افراد ملكى افغان اعم از امریکایی و بریتانیایى و عضو ناتو به دولت افغانستان برای محاکمه کردن انها، جدی است.

رئیس جمهور همچنین تاکید کرد به تعهد خود برای ازاد کردن همه اسیران افغان که در زندانهای نظامیان امریکایی در افغانستان به سر می برند پایبند است و افزود كه عملی شدن این قول، برای جلب اعتماد مردم افغانستان ضروری است. کرزی تاکید کرد: ((ما خواستار ان هستیم که مقامات افغان مسئول زندانیان افغان باشند و هیچ مسئولیتی در این خصوص برعهده نیروهای خارجی نباشد زیرا این مسئله به زیان انان است و مردم را از ما و از جنگ با تروریزم دور می کند)).

کرزی درباره تصمیم بارک اوباما رئیس جمهور امریکا برای اعزام سی هزار نظامی دیگر به افغانستان و تاثیر ان در مبارزه با طالبان گفت: ((در صورتی که این نیروها از ملت افغان محافظت کنند و نظارت بر سرحدها را بهبود بخشند و زندگی غیرنظامیان افغان را تسهیل کنند، ما از حضور انها در افغانستان استقبال می کنیم. ولی در صورتی که این نیروها فقط برای تعقیب اعضای طالبان به افغانستان اعزام شوند و اقدامات انها به زیان مردم افغانستان باشد حضور انها هیچ تاثیر مثبتی نخواهد داشت. هدف از ستراتیژى افزایش نیرو در افغانستان، تامین بهتر امنیت مردم افغان است و ما از حضور انها در افغانستان در این چارچوب استقبال می کنیم. این نیروها همچنین می توانند در اموزش و تامین تجهیزات نیروهای افغان مشارکت کنند که به این ترتیب ما زودتر خواهیم توانست مسئولیت دفاع از کشورخود را برعهده بگیریم)).

حامد کرزی در بخش دیگری از این مصاحبه افزایش شمار نیروهای مسلح افغان را ضروری دانست و گفت احتمال دارد خدمت سربازی را در کشور اجباری کنیم ولی در این مورد ابتدا باید لویه جرگه و مردم افغانستان با این مسئله موافقت کنند. کرزی در پاسخ به این سئوال که چه کسی مسئول ناامنی و افزایش نفوذ طالبان در افغانستان است، اشتباهات دولت افغانستان یا نیروهای ناتو؟ گفت: ((هر دو طرف در این رابطه مسئول هستند. حملاتی نظامی صورت گرفته که اجرای انها ضرورتی نداشته است. هم نیروهای افغان و هم نیروهای ناتو مرتکب اشتباهات بزرگی شدند. ناتو به جای اقداماتی که موجب دورشدن مردم از ما شود باید برای تسخیر دلهای افغانها تلاش کند)). کرزی در پاسخ به این سئوال که منظور شما از میانه روهای طالبان که قصد مذاکره با انها را دارید چه کسانی هستند؟ گفت: ((منظور من از میانه روهای طالبان، افغانهای عضو این گروه است. کسانی که هیچ نزاع ایدئولوژیکی با کسی ندارند و با قانون اساسی افغانستان مخالف نیستند و کشور خود را دوست دارند و مایلند به کشورشان بازگردند و با القاعده و هیچ شبکه تروریستی دیگر همکاری نمی کنند و مزدور بیگانگان نیستند. میانه روهای طالبان کسانی هستند که در شرایط خاص و به علت رفتار نادرست دولت افغانستان یا نیروهای ناتو از کشور اخراج شده اند. این افراد که هزاران نفر هستند باید بازگردند و من حداکثر توان خود را برای بازگرداندن انها به خانه های شان در افغانستان به کار خواهم گرفت)). وى افزود: ((بخش اعظم نیروهای طالبان جوانان افغان هستند که کار و سرپناه ندارند و هراسان هستند. باید به انها کار بدهیم و ترس را از انها دور کنیم. من می خواهم نیروهای ناتو این مسئله را درک کنند. جنگ با تروریزم در حمله به روستاهای افغانستان و تعقیب مردانی نیست که ریش بلند دارند و لباس سنتی افغان ها را پوشیده اند. ما باید از ترساندن مردم خودداری کنیم و در این صورت است که صلح برقرار خواهد شد و در ماموریت خود پیروز خواهیم شد)).

کرزی در این خصوص که ایا ارتباطی مستقیم یا غیرمستقیم با ملا عمر دارد گفت: ((متاسفانه نمی توانم به او دسترسی پیدا و با او گفتگو کنم. اگر می توانستم شماره تلفون یا ادرس او را به دست اورم قطعا با او تماس می گرفتم)). کرزای ضمن تایید تماس با طالبان در عربستان سعودی گفت: ((بله چنین تماسی مدتی قبل روی داد. انها افغان هستند و ما هم افغان هستیم و یکدیگر را از زمان مبارزه با نیروهای اتحاد شوروی سابق می شناسیم)).

کرزی درباره مسئله حمایت پاکستان از طالبان گفت: ((متاسفانه پاکستان در دو سال اخیر متحمل رنج زیادی از طرف تروریستها شده است. پاکستانی ها همسایه و برادر ما هستند و امیدوارم دو کشور با همکاری یکدیگر بتوانند از ریخته شدن خون بی گناهان جلوگیری کنند. دولت پاکستان در مبارزه با تروریستها در داخل خاک خود عملکردی بهتر از گذشته دارد و تلاش می کند از ملت خود محافظت کند. امیدوارم افغانستان و پاکستان با همکاری یکدیگر بتوانند دو کشور را از جنایتکاران پاکسازی کنند. من گمان می کنم عربستان در این خصوص می تواند نقش بسیار مهمی ایفا کند)).

کرزى هدف کنونی خود را برقراری صلح و ثبات در منطقه اعلام کرد و گفت: ((من جنگ و مبارزه را تنها راه نابود کردن تندروی و تروریزم نمی دانم. ما در کنار عملیات نظامی، باید به دنبال شیوه های دیگری نیز برای مبارزه با تروریزم و برقراری صلح در هر دو کشور افغانستان و پاکستان و همچنین در منطقه و جهان باشیم)).

کرزی افزود: ((جامعه بین المللی و غرب باید به افغانستان و دولت ان احترام بگذارند و بدانند ما ملت و دولتی با تاریخ طولانی و شرافتمند هستیم. نباید فقر ما عامل تمسخر یا اهانت به ما باشد. علت الام افغانستان و عقب ماندگی ان این بوده است که ما اولویت زیادی برای شرافت خود قائل هستیم. بریتانیایى ها که در هند امپراتوری تشکیل داده بودند نتوانستند مدت زیادی بر افغانستان حکومت کنند. روسها هم نتوانستند افغانها را تحت سیطره دراورند و دیگران نیز نباید به همان شیوه فکر کنند. افغانستان در این خصوص بسیار حساس است)).

فرستادن/حفظ کردن

2 Responses for “رییس جمهور حامد كرزى در یك مصاحبه اختصاصى با شبكه الجزیره:احتمال دارد دوره مكلفیت را اجباری کنیم”

 1. Vote -1 Vote +1Dr. Sal Sayedi says:

  دوکـتــور صلاح الـدین ســعـیـدی – سعید افغانی ۴/۲/۲۰۱۰

  Dr. Salahuddin Sayedi
  Director Of Afghan Strategic Studies & The Culture Centre of DE HAQ LAARA
  phone: +447886 474 638
  email:

  د عسکرخدمت اجباری کول د حل لیار نده!
  (دالجزیره د تلویزیون سره دښاغلی حامد کرزی د مرکی په اړه)

  درنو وطنوالو او درنو لوستونکو!
  ما د ویسا د ملی او خپلواکی ورځپاڼی د سه شنبی د ورځی په ګڼه کی (۳/۲/۲۰۱۰ م) د افغانستان د جمهوررﺋیس ښاغلی حامد کرزی د مرکی د دری متن مهم ټکی چه د الجزیره د تلویزیون سره یی تر سره کړی وه ولوستل. له دی کبله چه دامطالب زمونږ د وطن او وطنوالو او دسولۍ د سرنوشت مسایل او مطالب دی نو مجبور شوم چه ددی مرکی په بعضی یاد شوو ټکو او مطالبو په هماغه توګه چه د محترم ح. کرزی په مرکه کې راغلی دی – خپل نظر او لیدلوری تاسی سره په ډیر احترام شریک کړم.

  د لیکنی عنوان دی چه: رﺋیس جمهوری حامد کرزی دریک مصاحبه اختصاصی با شبکه الجزیره : احتمال دارد دوره مکلفیت را اجباری کنیم.

  په دی هکله د ویلو وړګڼم هغه عبادت او خلق الله ته خدمت او چوپړ به ان شاء الله تعالی د الله تعالی دربار ته د منلو وړ وی چه په خپل زړه، رضا او رغبت، بی ریا د الله تعالی دربار ته وړاندی شی. داچه : واطیعوا الله و اطیعوا الرسول واولامرمنکم – اطاعت وکړی د الله تعالی(ج) او درسول الله (ص)او د ولات امور یعنی حاکمیت نه – او په دی شرعی نص کی تأکید شوی په ( منکم ) یعنی هغه ولات امور چه له تاسی نه او دتاسی په واسطه قدرت ته رسیدلی – دا یو څه اوږد بحث دی. داهم د اظهارولو وړ ګڼم چه په هر عمل کې نیت شرط او مهم دی. شرع ظاهر ته ګوری او په په قلبونو الله تعالی عالم دی. د پورتنیو ټکو په نظر کې نیولو سره په ښکاره ډول څرکندیږی چه اجباری عسکری او د مکلفیت د دوری اجباری کولو ته مقدس رنګ ورکول ګران کار دی او درسته به نه وی چه داسی اجباری حرکت ته تقدس ورکړو. راځی چه خلک به خپل رضاء پریږدو چه د عبادت لیار د الله تعالی د کتاب او نبوی سنتو سره مطابق او د علماء په سپارښت و لار ښوونه غوره کړی.
  له بلی خوا که چیری د مکلفیت د دوری د اجباری کولو نظر د حکومتونو لپاره د اقتصادی لحاظه مهم وی او حکومتونه غواړی چه دولتی بودیجه به په ناروا لارو، په غیر شفاف اقتصادی او غلط کادری سیاست خرابوی او مصرفوی او خلک به داسی حاکمیتونو ته اجباری کار او بیګار وکړی نو بیا هم د مکلفیت د دوری اجباری کونه خطاء ، غیر عادلانه، تاریخ وهلی نسخه او د بین المللی قوانینو خلاف کار دی. خلص داچه دوی به حاکمیت کوی او خلک به سربازی او حاکمیت ته خدمت.
  د نورو خبرو په څنګ هغه حکومتونه اوسیاسی سیستمونه ښه سیستمونه او حاکمیتونه دی چه ارزانه وی. هو عدلی او قضایی ارګانونه، قانون ګزاری مرجع او اجراﺋیه قوه په نورمالو شرایطو کې د ملت د ملا نه ډوډی خوری. بهتره او ضروری به وی چه ډوډی خواره لږ وی او د فنی او مسلکی پوهی په بنیاد مشکلات کم کړی. د علمی او فنی او مدرنو حاکمیت په عیارولو سره د دولت بوج او بار لږ او د ملت ملا ماته نه کړی.
  ددی کار د کولو لپاره د اداری سیستم اصلاح، د اداری وسطی حلقی محدودول او یا یی لغوه کول، د اداری او حاکمو ادارو مختصرول، دولتی اداره خلکو ته نږدی کول(مثلا ولایتی اداری محدودول او صلاحیتونه یی ولسوالیو او مرکز ته تقسیمول)، د مدرن تخنیک او انسانی لاس ته راوړنو نه ګټه اخیستل، د جرم او جنایت د لمنځه وړلو لپاره بنیادی وقایوی او معالجوی کار کول تر څومصارف به پولیسو، محاکمو او زندانو کم شی. د دولتی ارګانو مدرن تعریف کول ترڅو خپل وظایف وپــــیـژنی او لکه د کمونیستی او سوسیالیستی حاکمیتونه غوندی په هر شی کې بی ځایه مداخله و نکړی. دا او داسی نور په لس ګونو نور تدابیر دی چه د دولت مصارف کموی. په لس ګونو نور تدابیر دی چه د وطن دفاع او امنیت کښی د خلکو ونډه لوړه کړای شی. نه د اجباری عسکری او یا هم دمکلفیت د دوری بیا اجباری کول. هماغسی مو چه وویل دا یو غلط ، تاریخ وهلی تجویز دی او د یوسلسله نړیوالی قوانین په خلاف تدبیر هم دی.
  مدرنه نړی او حکومتداری ددی واقعیت ایجاب کوی چه کاری، متخصصه، او مدرن مسلکی امنیتی ځواکونه جوړ کړای شی.
  له بلی خوا دنیا داسی وړه شوی او یو په بل پوری اړ یو چه زمونږه نړی اوس د واړه کلی خاصیت لری. واقعیت خو دادی که د نړی یو هیواد خپله ټوله اقتصادی بودیجه د خپل دفاع په لاره کې مصرفه کړی بیا به هم په ځانګړی توګه خپله دفاع و نشی کړای. په اوسنی نړی کې د نور نړیوالو تدابیر سره سره باید کلکتیفی او دسته جمعی دفاعی سیستمونو باندی کار وشی.

  محترم حامد کرزی ددی سوال په ځواب کې چه: به چه علت ولسی جرګه به دو سوم اعضای کابینه پیشنهادی شما رای اعتماد نداد؟ داسی وايي:” چند علت وجود دارد. نخست آن که دموکراسی در افغانستان قدرتمند تر شده است. یکی از مهمترین وظایف پارلمان، قبول و یا رد وزیرانی است که رﺋیس جمهور پیشنهاد میدهد. علت دوم این است که در آغاز دوره ریاست جمهوری ام در پنج سال پیش من شخصا به نیابت از وزیران در ولسی جرګه حاضر شدم و در باره آنها سخنرانی کردم. در نتیجه بیست یا ۲۱ وزیر از ۲۵ وزیر پیشنهادی از پارلمان رای اعتماد ګرفتند. اما این بار تصمیم ګرفتم درین خصوص مداخله نکنم. شماری از نمایندګان پارلمان قبل از آن که اسامی وزیران پیشنهادی را به پارلمان ارسال کنم با من ملاقات کردند و من به آنها ګفتم شما در قبول یا رد وزیران آزادی مطلق دارد”.
  ددی ځواب او مطالبو په هکله څو ملاحظی لرم: زه دغربی غیر تعریف شوی دموکراسی په اصطلاحی مانا دومره ښه نه پوهیږم. د اوسنی دیموکراسی لاندی داسی جنایات وشول چه بشریت د هغه به نوم شرمیږی. حق خبر خو داده چه دا دموکراسی تر اوسه داسی مؤثر او عملی میکانیزم او لیاری نه دی عیاری کړی چه د هغه په واسطه د بشری حقوقو او په نړی کې د نسبی عدالت ضامن شی. د تعجب خبره نده چه په جهان یوعـده خلک دا دیموکراسی ردوی. دیموکراسی بدون د قانون د حاکمیت نه رده ده. د آزاد بازار اقتصاد د قانون د حاکمیت او د رقابت د موجودیت نه پرته رد دی . په نړی کې هغه دیموکراسی چه سل کاله مخکی وه او نوری نړی د اصولو په اساسی رده کړی متأسفانه افغانستان او بعضی هیوادو ته اوس اوس رسیدلی ده.
  د افغانستا ن اوسنی اساسی قانون ډیری خلاوی لری. د حاکمیت د دری ګونو قواو ترمنځ توازن د اجراﺋیه قوی په ګټه ددی اساسی قانون یوه اساسی او بنسټیز ستونزه ده. عدلی او قضایی چاری ویجاړی دی. زمونږ د ټاکنو په سیستم کی ډیر ستونزی شته. دا حالت په حاکمیت کې د غیر فنی او غیر مسلکی افرادو د تأثیر له مخ منځ ته راغلی. د افغانستان اوسنی پارلمان د ۳۰ کلن جنګ نه او د خرابو قوانینو په بنسټ منځ ته راغلی. په پارلمان کی سیاسی پارتنر او مرجع نه شته چه سیاسی مقدماتی توافقات وکړی.
  دا ویلی شم چه په مستقرو ټولنو کې سیاسی مقدماتی توافقات مخکې له دی نه چه تلویزیون صفحو ته و غورځی په پارلمانی کلوبونو اود وطن په سیاسی رهبری کې چه د استقرار سبب ګرځی صورت نیسی. اما زمونږ په وطن کې هم حاکم او هم ملت د وضعی نه شاکی دی. د کار هماهنکی د لوړ پوړو ادارو او دولتی ارګانو په منځ کې نشته. دا او داسی نور هغه عوامل دی چه زمونږ په وطن کې یی داسی وضعه رواستی او ددی ویجاړی وضعی د ادامی عوامل به کې نغښتی دی.
  دا د خفګان ځای دی چه زمونږ د پارلمان غړی د محترم حامد کرزی نه د لیدو وروسته په خپلو صلاحیتونو پوه شول چه هغوی وزیرانو ته د رای ورکولو په وخت کې مطلقه آزادی دی. زه ګمان کوم چه هیڅوک مطلق آزاد نه دی او مونږ خوشحاله یو چه د قانون او اصولو په قیودو کې یو.
  ضرورت دی چه د دموکراسی د انستیوتونو د نهادینه کولو ، د هغوی د اتوریتی او اعتبار لوړلو لپاره کار وشی. دامنم چه د نوی کاندید شوو او پیشنهاد شوو وزیرانو ته د رای اعتماد ورکولو نه د مخه باید وزیران خپله کړنلاره پارلمان ته وړاندی کړی. دا یو ښه کار او پیشرفت ګڼل کیږی . اما اکثر پارلمانیان او ډیر ځلی پارلمان ته د وزیرانو د معلومات ورکولو او خپل پنځه کلن کاری پلان د وړاندی کولو په وخت کې پارلمان کی حاضر نه وه. نو بـیا داسی وکیلان څنګه کولای شی د هغوی په هکله د ملت او وطن په ګټه تصمیم و نیولای شی او د اعتماد او یا عدم اعتماد رای ورکړی؟ آیا داسی خو نه ده چه دا قضا او تصمیم ورته بل څوک وایی او دیکته کوی. آیا دا خو د پیسو معامله نه ده؟ په صراحت ویلی شم په دی برخه کې لازم کاری او جوړونکی کار نه کیږی. دا د پارلمان حق نه وه او نه دی چه د حق العبد حق دی چاته و بښی، د پارلمان حق نه وه او نه دی چه د پارلمان غړی دی د پارلمان نه اخراج کړی، دا درسته خبر نه ده چه زمونږپارلمانیان دی داسی ضعیف وی چه په هغه بله دوره کې چون خپله محترم ح. کرزی استدلال کړی وه او د وزیرانو نه یی دفاع کړی وه نو وزیرانو ته د اعتماد رای ورکړل شوه او اوس بل څوک چه ګواکی ضعیف وه او یا هم هغه وخت آزادی نه وه او اوس وکیلانو ته محترم ح. کرزی دا آزادی ورکړه چه وکیلان مطلق آزادی لری او دوی هم د هغه نه استفاده وکړه. ضرورت دی د دیموکراتیکو لاس ته راوړنو شکل او محتوی عمیقه کړای شی.

  محترم حامد کرزی د هغه سوال په ځواب کې چه : آیا طرح روشنی برای مبارزه با فساد در افغانستان دارید؟ داسی ویلی : ((ما طرحی به این منظور داریم. فساد بخشی از واقعیت های افغانستان است زیرا افغانستان کشوری است که بعد از سالها از بی ثباتی و ناآرامی و فقر و جنگ و دخالت بیگانگان خارج شده است. ما در حال پایه ریزی جامعه جدیدی هستیم و تلاش می کنیم این جامعه بهبودی خود را بازیابد. وجود فساد در افغانستان یک واقعیت است و ما باید با آن مبارزه کنیم و عملا همین کار را می کنیم. من هر روز دوسیه هایی را در رابطه با فساد به قضات ویژه رسیدگی به این دوسیه ها ارسال می کنم و متهمان در این دوسیه ها تبرئه یا محکوم می شوند)).

  دا خبره د ویلو ده چه د نوی دولت د جوړونی لپاره کافی وخت او تقریبا مناسب نړیوال امکاناتو نه ښه ګټه اوچته نه شوه. په غلط کادری سیاسی، غیر شفاف اقتصادی، او خرابو قوانینو نوی مدرن دولت نه شی جوړیدای. د وطن لمړی شخص او کلید افراد نباید په انفرادی کیسو او قضایاو بلکه په کلیدی مسایلو او د سیستم په جوړولو او فورمول جوړلو او کلیدی مسایلو مصروفییت ولری. اداری فساد یواځی په ښی ارادی نشی له منځه ته راتلای. د معافیت سیاسیت ته باید خاتمه ورکړای شی. د قانون د تطبیق لپاره باید سیاسی اراده وجود ولری. زه په دی باور یم چه په دوامداره توګه د عدلی او قضایی ارګانو دظرفیتونو او سطحی لوړلو په څنګ د کادری سیاست اصلاح اومدرنولو ته اړتیا ده. نوی نړی په زړو شعارو نه جوړیږی.
  مونږ په دی باور یو دا چه د بهرنی مرستو څخه د ۳۲ ملیاردو دالرو څخه حکومت صرف ۸ ملیارده تر لاسه کړی او صرف د همدی ۸ ملیاردو مسؤولیت اخیستل او پاتی د نړیوالو منابعو په سر اچول غیر دقیقه خبر ده. د افغانستان دولت باید خپل کارونه د کمک ورکونکو هیواد سره هماهنګ کړی وای. هغه پل (د پ په ضمه) او سړک چه په دی نامه غیر کوالیت جوړ شوی د نورم او ستندر خلاف دی باید د افغانستان حکومت تسلیم نه وای اخیستی او عاملین یی باید افشاء او نړیوالو ته ورپیژندل شوی وای. داسی اشخاص باید عدلی او قضایی مراجعو ته د غیر ستندر او ټولنی ته د خطر په جرم او اختلاس محاکمه شوی وای.
  د سالنګ د تونل د خلاصولو به قضیه کی په میلونهاو دالر مصرف شوی او حتی د خندا وړ ده چه دولت او هغه شرکت چه داکار یی اجراء کړی او مرسته کوونکی هیواد د قرار داد د موضوع په هکله توافق نلری. هغه قرار داد چه مضمون او محتوی د کار یی معلومه او مشخصه نه وی هغه قرار داد له سره فسخ دی. په یقین ویلی شم چه د نورو تخلفاتو په څنګ کې ډیر ښه حق السکوت ورکړ شوی دی.
  زه پوهیږم چه مال د بل او مصرف یی بل کوی. اما د حکومت د ټکس، مالیه ، نورم او ستندرد ادارو خپل کار نه دی کړي. عدلی او قضایی ارګانو د متخلفو انجو ګان عدلی او قضایی مسؤولیت ته نه دی راکښلی او حتی اداری اجراات یی په دی هکله نه دی کړی. زه د محترم داکتر رمضان بشر دوست د انجوګانو یکسره لغوه کولو سره هم مخالف وم اما دداسی بی مسؤولیتیو سره چه په دی هکله هیڅ مؤثر اقدام ونه شی او قانونی معافیت وی هم خطا ګڼم او دهغه سخت مخالف یم. زه څه چه قانون یی مخالف دی. دا خبر او حالت په څرکنده توګه د دولتی مقاماتو برخه او ونډه په فساد او اختلاس کې وینم. څرنګه چه مو وویل حد اقل حق السکوت اخیستل تخلف وینم. جرمی عمل د قانون سره سم نه کول د هغه عمل چه قانونا باید وشی او کول د هغه عمل چه قانونا باید ونشی. دلته دولتی مراجعو تخلف کړی چه خپل وظایف یی نه دی اجرا کړی.

  افغانی حکومت څنګه کولای شی چه د قاتلانو او جنایت کارانو د محاکمی مطالبه وکړی چه خپل څنګ کې یی د جنګی اسیرانو د ډلیز قتل قاتلان څنګ ته ناست وی؟

  هڅی چه ملکی تلفات کم شی، بهرنی زندانونه په افغانستان کې د افغانانو تر کنترول لاندی راوستل شی، یو انسانی غږ دی. داچه افغانان باید خپل سرنوشت په خپل لاس کې ونیسی او ددی دپاره عملی تدابیر ونیول شی مطلوب جهت دی. اما په ویلو او ښه نیت چه د کار د پیل لپاره ښه خبر ده – نه کیږی.
  مونږ په دی باور یو چه د طالبانو او مخالفینو سره مذاکره او مفاهمه د هغوی د نسخو او تګ لارو د تاﺋید او یا رد په مانا او یو بل ته د اصولو نه د تیریدو په مانا نه ده. بلکه توافق پردی خبری دی چه څنګه داسی زمینی برابر کړو چه د خپلو برنامو او تګ لارو د صحت مشروعیت د ملت نه تر لاسه کړو. دا توافق نه په پیسو او نه په چوکی ورکولو تر لاسه کیـږی.
  داچه د پاکستان دوکلن وروستی عملیات چه د زرهاو بی ګناه انسانانو د تباهی موجب شول کوم مؤثر اقدام نه بولو. د دقیق استخباراتی او با آدرسه کار په ځاي، د هوښیار او حا‌ذق جراح د سکالپل (ظریف چاقو) په ځای د قصابی ساتور – ستایل مناسبه خبر نه ده .
  داچه محترم ح. کرزی د نړی څخه غوښتی چه غرب دی افغان ملت ته احترام وکړی د قدر وړ او ضروری خبر ده. زمونږ ملت قربانی ورکړی او د نورو جګړی یی فیصله کړی او کوی یی. زمونږ زعامت باید افغانستان د هوښیاری او ښه تدبیرد نور د جنګ له میدانه خلاص کړی. دا زمونږ د ملت آرزو ده.

  درنو لوستونکو دا هغه لنډی ملاحظی او نکات وه چه ما د هغه دری متن چه انشاء الله د اصل را مطابقت لری ستاسی مبارک حضور ته وړاندی کړلی. لار اوږه ده او ډیر جګی او جوری مخی ته دی. انشان الله چه افغان ولس به په سرلوړی ددی مشقاتو نه خلاصیږی هوساینی ته به رسیږی.
  مونږ په دی باور یو چه داملت ان شاء الله به خپلو درنو او سپیڅلو آرمانونوته به ښه زعامت او نیک تفاهم او تدبر لار مومی او رسیږی .
  و من الله التوفیق

 2. Vote -1 Vote +1Dr. K. Gharwal says:

  Mr. Karzai does not believe his saying himself, he knows very well that he announced always and he told many things during his governing in the past and all of its saying and announcing was lie, how can be possible that we can put on his saying and announcing trust?

  He is talking always about terrorist but he forgot that he and Mr. Khalilzad supported very strong those terrorists ( Taliban) at the beginning.
  It is funy when he says that young people do not have jobs therefore they are fighting against government, no the reasons for fighting of such youngs are he and his around robber, they robbed all rebuilding money, they have luxury houses, hotels and huge shops in Kabul and abroad even he was it that he mentioned in Parliament their robber actions but he is still united with them!

  The people become more poor day by day, his government occupied robber since 2001, many innocent peopled killed by blind bombing during his governing and it is continue still, this why are joining those young people the existed created group of Taliban to take revange and become free from those robber.

  He should not use such rubbish announcement to say the international society and west countries have to respect Afghanistan and government and I am missing his such rubbish critic about USA, in reality those countries put him on his current sit and not the nation therefore he should not cheat the nation with his artifical critic to try to reflect to the nation, he is courageous because he criticize the foreigner countries, no, if the people get the real information about his slave style and acts by his mentioned foreigner countries then we will see very fast all inhabitants of Kabul on the streets with very loud slogans: Those slaves are more worst than the slave commonists in the past!!

Leave a Reply

Refresh Image
*

Spam Protection by WP-SpamFree

Advertisement

Recently Commented

  Archives by Tag

  ا

  Recent Entries

  • دهیواددخپلواکۍ دورځې د۹٤مې کليزې په وياړ دخوست والي دمبارکۍ پيغام
  • مصاحبه با محترم آصف آهنگ دانشمندی که چراغ مشروطه خواهان را روشن نگاه داشته است
  • جلسه شورای امنیت ملی: از روز تاریخی و خجستهء استراد استقلال کشور با شکوهمندی تجلیل بعمل آید
  • عنوانی حامد کرزی پیام های تبریکیهء سران کشور های مختلف جهان به مناسبت استرداد استقلال کشور
  • د خوست ولایت د شمل فارم باغ په سيمه کې د اوه شپیته مليونه افغانيو په لګښت د يوه لوى پله د بنسټ ډبره کیښودل شوه
  • وحدت ملى بخاطرحفظ استقلال کشور آرمان ستُرگ شاه امان اﷲ بود!
  • مدت اقامت مهاجرین افغان در پاکستان تا سال ۲۰۱۵ تمدید شد
  • نماد استقلال، منار وزارت دفاع یا طاق ظفر پغمان
  • دخپلواکۍ دگټلو تاريخي خاطرې يادمو مبارک
  • ادرار بصورت ایستاده