Posts | Comments | E-mail /

مذاکرات محرمانهٔ کابل با طالبان

Posted by on Aug 6th, 2013 and filed under خبرونه. You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0. You can skip to the end and leave a response. Pinging is currently not allowed.

کابل:-مقامات ارشد افغانستان و یکی از نمایندگان ارشد طالبان از انجام مذاکرات محرمانه این گروه  شورشی با نمایندگان حامد کرزی به منظور تلاش برای آغاز روند صلح خبر دادند.

به گزارش اسوشیتدپرس، مذاکرات صورت گرفته با اعضای شورای عالی صلح افغانستان غیر رسمی و اولیه بوده و در حقیقت تلاشی برای دستیابی به توافق بر سر شروط اعلام شده به منظور برگزاری مذاکرات رسمی است.

نمایندگان ارشد طالبان و مقام‌های افغان همچنین در خصوص تمایلات طرفین برای برگزاری مذاکرات صلح که از زمان گشایش دفتر سیاسی طالبان در دوحه قطر ناکام مانده است، بحث و مذاکره کردند.

حبیب‌الله فوزی، یکی از دیپلومات‌های سابق طالبان که هم‌اکنون از اعضای شورای عالی صلح افغانستان است، گفت که برخی افراد از شورای عالی صلح با اعضای اصلی طالبان دیدار کردند.

وی به نام این افراد یا زمان این دیدار اشاره‌ای نکرد.

سخنگوی وزارت امور خارجه افغانستان روز یکشنبه در یک کنفرانس  مطبوعاتی گفت: دولت کابل به طور حتم با رهبران و اعضای شاخص طالبان در ارتباط است.

طالبان با برافراشتن  بیرق  سفید خود بر فراز ساختمان دفتر سیاسی خود در دوحه قطر و استفاده از عنوان امارت اسلامی افغانستان، فعالیت در این دفتر را آغاز کرد؛ اقدامی که باعث خشم دولت کابل شد به طوری که حامد کرزی، رئیس جمهور افغانستان اقدام طالبان را تلاش برای ایجاد یک دولت در تبعید خواند. در پی این اقدام، مذاکرات صلح با حضور امریکا پیش از آغاز پایان یافت.

جان کری، وزیر امور خارجه امریکا نیز به دنبال کمک پاکستان برای اعمال فشار به طالبان برای برگزاری مذاکرات با نمایندگان کرزای است.

سرتاج عزیز، مشاور  صدر اعظم پاکستان در امور خارجی و امنیت ملی گفت: این امیدواری وجود دارد که طالبان به‌زودی مذاکراتی با شورای عالی صلح داشته باشد. هم‌اکنون در یک موقعیت متزلزل قرار داریم.

نماینده طالبان در این باره گفت: ملا عباس استنکزی، مذاکره کننده طالبان ماه گذشته میلادی با یکی از مقام‌های ارشد شورای عالی صلح در دوبی، امارات متحده عربی دیدار کرد. این دو تلاش کردند تا اختلافات را حل کرده و راه را برای برگزاری یک دیدار رسمی هموار کنند.

این نماینده طالبان در اسلام‌آباد که خواست نامش فاش نشو، در یک مصاحبه رو در رو با خبرگزاری اسوشیتدپرس گفت: ملا عمر، رهبر طالبان به سخنگویانش دستور داده تا از اظهارنظرهای عمومی اجتناب کنند.

در نشست دوبی، استنکزی گفت که طالبان در مورد استفاده از نام و پرچمش به توافق نرسیده است. با این حال طالبان همچنین پیشنهاد سازش در این نشست داد و آماده مذاکرات در مورد قانون اساسی موجود در افغانستان است.

مذاکره کننده طالبان همچنین گفت که رهبری طالبان آماده است اذعان کند که در مورد عدم تحصیل دختران و عدم حضور زنان در عرصه سیاست خطا کرده است. همچنین طالبان آماده پذیرش زنان به عنوان قانونگذار است.

از آنجا که شورشیان طالبان در انتخابات ریاست جمهوری 2014 میلادی افغانستان شرکت نخواهند کرد، در دور بعدی انتخابات شرکت خواهند کرد.

این مقام مسئول طالبان با اعلام اینکه طالبان در مورد باقی ماندن نیروهای خارجی در افغانستان پس از 2014 موافقت نمی‌کند، گفت این گروه  شورشی متقاعد نشده که حضور تعدادی از نیروهای خارجی در افغانستان به محدود شدن فعالیت‌های این گروه منجر می‌شود.

تعداد نیروهایی که قرار است در افغانستان باقی بمانند هنوز مشخص نشده است.

نماینده طالبان در امارات که خواست نامش فاش نشود، گفت: مذاکرات احتمالا به‌زودی از سر گرفته می‌شود. پاکستان در حال مذاکره و مشورت با ماست تا مذاکرات را از سر بگیرد.

فرستادن/حفظ کردن

Leave a Reply

Refresh Image
*

Spam Protection by WP-SpamFree

Advertisement

Recently Commented

  Archives by Tag

  ا

  Recent Entries

  • صدر اعظم ترکیه کشورهای اسلامی و خلیجی را به “برادران حضرت یوسف” تشبیه کرد
  • سرمنشی ملل متحد طی یک تماس تیلفونی با حامد کرزی در مورد سفر اخیرش به پاکستان معلومات داد
  • زه د افغانستان په بیلابیلو برخوکې د الهام بښونکو پرمختګونو شاهد یم: بارک اوباما
  • دفوټبال داتلانو دملي بريا په وياړ دخوست والي د مبارکۍ پيغام
  • د هیواد د فوټبال ملي لوبډلې د لويې او تاريخي بريا په وياړ د پکتيکا والي محب الله صميم د مبارکۍ پيغام!
  • د تسلیت پیغام
  • پښتانهٔ باید بیداراوسي:
  • “استاده ستا حافظه خرابه شوې که نظریه؟”
  • دکورنيو چارو وزير ديولوړ پوړي پلاوي په مشرۍ دخوست ولايت څخه ليدنه وکړه
  • افغانستان پاکستان را شکست داد