Posts | Comments | E-mail /

ولسی جرگه سخنان اسمعیل خان را تقبیح کرد

Posted by on Nov 10th, 2012 and filed under خبرونه. You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0. You can skip to the end and leave a response. Pinging is currently not allowed.

کابل:-  بر اساس اعلامیه دفتر مطبوعاتی ولسی جرگه، در جلسه ای که به ریاست عبدالرؤف ابراهیمی رئیس ولسی جرگه برگزار گردید، وکلاء با استفاده از وقت امتیازی، پیرامون مسائل مختلف بحث نمودند.

وکلاء، ضمن انتقاد از ابراز نظرهای برخی کارشناسان مسائل سیاسی در رسانه ها در مورد وضعیت کشور پس از سال 2014، تأکید کردند که نیروهای امنیتی کشور توانایی دفاع از وطن را دارند و حکومت باید به تقویه و تجهیز آن بپردازد.

عده یی از وکلاء، از مسلح شدن تعداد سه هزار پولیس اربکی برای تأمین امنیت انتخابات انتقاد نموده، خاطر نشان کردند که نیروهای اربکی، گذشتۀ خوب نداشته و اکثر نا امنی ها در ولایات توسط آنان صورت گرفته است.

شماری دیگری از وکلاء، توزیع اسلحه برای اربکی ها را نگران کننده عنوان نموده، گفتند که آنها در آینده باعث بحران جدید در کشور خواهند شد.

نمایندگان مردم در ولسی جرگه از حرکت های مردمی در بعضی از ولایات نیز انتقاد کرده، خواهان کنترول جدی حکومت در مورد آن، گردیدند.

در ادامۀ جلسه، وکلاء از حملات کشور ایران بر خاک افغانستان به شدت واکنش نشان داده، یاد آورشدند که افغانستان همواره با همسایه ها با حسن همجواری رفتار نموده؛ اما کشورهای همسایه همواره در امور افغانستان مداخله کرده و در بعضی موارد به صورت آشکار تجاوز نموده اند.

همچنین، از ضعف نیروهای امنیتی کشور در مورد پاسخگویی این حملات، انتقاد نموده، تأکید کردند که باید روی این موضوع با رئیس جمهور کشور صحبت صورت گیرد و هرچه عاجل پاسخ این حملات داده شود.

در جلسه، پیرامون اوضاع امنیتی کشور نیز صحبت و تبادل نظر صورت گرفت و گفته شد که برای تأمین امنیت و تقویت نیروهای امنیتی، بودجۀ کافی در نظر گرفته شود.

همچنین وکلاء، از گفته های اخیر محمد اسماعیل خان وزیر انرژی و آب مبنی بر ساختن شورای مجاهدین جهت دفاع از کشور، به شدت انتقاد نموده، توزیع اسلحه را ضد منافع ملی کشور دانستند.

در جلسه، تأکید به عمل آمد که وزیر انرژی و آب باید جهت توضیحات فراخوانده شود؛ در صورت حقیقت موضوع، مورد استیضاح قرار گیرد.

در عین حال، از نقش مثبت مجاهدین در دفاع از منافع ملی و تمامیت ارضی کشور و دفع و طرد تجاوز خارجی یاد آوری شد و نسبت به ضرورت حفظ وحدت ملی، تأکید به عمل آمد.

در ادامۀ جلسه، برخی از وکلاء، مشکلات اهالی ناحیۀ ششم شهر کابل را مطرح نموده، از عدم توجه شاروال با وجود تعهدات مکرر، در مورد ساخت سرک پل سوخته الی دارالامان به شدت انتقاد و خاطر نشان کردند که شاروال کابل سال گذشته منازل مسکونی مردم ساحه را تخریب نموده، وعده سپرد که برای اهالی مسیر این جاده، زمین توزیع می کند؛ اما به قولش عمل نکرده است.

نمایندگان مردم در ولسی جرگه، از موجودیت انبوه کثافات در گوشه و کنار سرک یاد آوری نموده، تأکید کردند، در حالیکه با فرارسیدن زمستان مشکلات مردم بیشتر می گردد، شاروال کابل تاکنون به عوض ترمیم و ساخت این سرک، مردم را همواره فریب داده است.

موضوعاتی چون عدم توجه دولت به ولایت فراه، عدم توجه دولت برای تداوی معتادین و افزایش خرید و فروش مواد مخدر، عدم پرداخت پول تعیین شدۀ وزارت تحصیلات عالی برای محصلین مقیم کشور مالیزیا، جریمه شدن ده میلیون دالری شرکت هوایی آریانا توسط یک محکمه در دبی به جای شرکت هوایی پامیر و عدم ثبت بعضی سیمکارت های شرکت های مخابراتی، هم مطرح گردید و وکلاء خواهان توجه و رسیدگی مسئولین مربوط در زمینه شدند.

در جلسه، از عقد قرارداد امنیتی افغانستان با امریکا یاد آوری صورت گرفت و برخی وکلاء تعیین سفیر افغانستان مقیم امریکا را در رأس این کمیسیون مورد انتقاد قرار داده، اضافه نمودند که وی فاقد تخصص در امور امنیتی بوده و حکومت باید در رأس این کمیسیون افراد متخصص و کار آزموده را بگمارد.

در همین رابطه، رئیس ولسی جرگه ضمن بااهمیت خواندن موضوع، به کمیسیون های امنیت داخلی، امور بین المللی و امور دفاعی وظیفه سپرد تا موضوع را با مسئولین حکومتی در میان بگذارند.

از سوی دیگر، برخی وکلاء از چگونه عمل نمودن امریکا در مورد پیمان های قبلی انتقاد کرده، افزودند که در صورت عمل نکردن امریکا به تعهداتش، بستن این گونه پیمان ها نتیجه نخواهد داد.

همچنین وکلاء از بی توجهی دولت در رابطه به خط دیورند نیز انتقاد نمودند.

اعضای ولسی جرگه، در مورد برگزاری انتخابات ریاست جمهوری و شوراهای ولایتی بحث نموده، تأکید کردند که انتخابات شوراهای ولایتی باید بوقت و زمان معین آن برگزار شود.

وکلاء، برگزار نشدن انتخابات بوقت معین آن را خلاف قانون اساسی دانسته، از نهاد های مسئول حکومتی خواستند تا انتخابات را در روشنایی قانون برگزار نموده و در ضمن، طرح قانون انتخابات را به زود ترین فرصت به ولسی جرگه ارسال نمایند.

در اخیر، مطابق فیصلۀ مجلس، ادامۀ بحث ها در مورد وضعیت داخلی ولسی جرگه به گونۀ سری ادامه یافت.

فرستادن/حفظ کردن

Leave a Reply

Refresh Image
*

Spam Protection by WP-SpamFree

Advertisement

اندازهء فانت را تغییر دهید

 • A A A
 • ویدیو های همین لحظه از الجزیره

  ویدیو های مورد پسند تان را در ((گران افغانستان)) مشاهده کنید

  Loading...

  تازه مطالب

  دستگیری چند تن از اعضای ارشد گروه حقانی در ولایات پکتیا، لوگر و قندهار

  November 13th, 2012

  کابل:- نیروهای ائتلافی تحت  رهبری ناتو تایید کردند دو ر�[...]

  د افغانستان او هند ترمنځ دکانونو، د ځوانانو د روزنې او د اقتصادي او ټولنیزې ودې په برخه کې د تفاهم څلور یادښتونه لاسلیک شول

  November 13th, 2012

  نوی دهلی:- د جمهوررئیس حامدکرزي او د هند د صدراعظم من م�[...]

  یک مبلغ معروف سعودی دختر خورد سال خود را به قتل رساند

  November 13th, 2012

  ریاض:- منابع امنیتی در پادشاهی سعودی از دستگیری پدرِ د�[...]

  ظرف چند هفته آینده درباره تعداد نیروهایی که قرار است پس از سال 2014 در افغانستان باقی بمانند، تصمیم‌گیری خواهد شد: پانه تا

  November 13th, 2012

  سیدنی:- وزیر دفاع امریکا اعلام کرد که ظرف چند هفته آیند[...]

  از انتخاب مجدد بارک اوباما خرسندیم و فقط تحت نظارت رهبران طالبان با امریکا مذاکره خواهیم کرد: شبکهٔ حقانی

  November 13th, 2012

  کابل:- یکی از  قوماندانان ارشد شبکه حقانی امروز(سه‌شنب�[...]