Posts | Comments | E-mail /

ناتو مراکز خود در مناطق سرحدی را به نیروهای پاکستانی سپرده است: خرم

Posted by on Apr 29th, 2013 and filed under خبرونه. You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0. You can skip to the end and leave a response. Pinging is currently not allowed.

کابل:- رئیس دفتر رئیس‌جمهور افغانستان اعلام کرد که ناتو تاسیسات نظامی در منطقه سرحدی را به نیروهای پاکستان واگذار کرده است.

 به گزارش گران افغانستان به نقل از بی بی سی ، عبدالکریم خرم، رئیس دفتر حامد کرزی، رئیس‌جمهور افغانستان طی مصاحبه‌ای تصریح کرد که این تاسیسات در “ولسوالی گوشته” ولایت ننگرهار در شرق افغانستان قرار دارد که نظامیان ناتو آنها را به همراه یک محل ورودی به پاکستانی‎ها واگذار کرده‎اند.

این نخستین بار است که یک مقام ارشد حکومت افغانستان برای ساختن ورودی و تاسیسات مرزی در امتداد خط دیورند توسط پاکستان به صراحت نیروهای ناتو را مقصر می‎داند.

ساختن این تاسیسات اخیراً باعث بروز تنش در روابط کابل و اسلام آباد شده است.

رئیس دفتر کرزی گفت: زمانی که نیروهای ایساف و ائتلاف به افغانستان آمدند، این  پوسته ها و مراکز را اشغال کردند و زمانی که این مراکز را ترک کردند، زمینه‎سازی کردند که نیروهای پاکستانی این مراکز را اشغال کنند.

 عبدالکریم خرم افزود: این موضوع نوعی مداخلهٔ  امریکا را در این مساله نشان می‎دهند و با در نظر داشت اینکه امریکا با افغانستان قرارداد درازمدت ستراتیژیک دارد، رئیس جهمور افغانستان بتاریخ ۱۵ اپریل نامه‌ای را به رئیس جمهور امریکا فرستاد.

او همچنین گفت که کرزی در این نامه از بارک اوباما که با مداخله در این موضوع زمینه خارج شدن نیروهای پاکستانی را از محلات مرزی مهیا سازد، ولی کرزی هنوز جواب نامه خود را دریافت نکرده است.

گونتر کاتز، سخنگوی ناتو در کابل در واکنش به این اظهارات گفت: برای پاسخ دادن به این پرسش ما نیاز داریم که جزئیات آن را داشته باشیم که این حادثه در کجا اتفاق افتاده است. هر چقدر زود ما این اطلاعات را دریافت کنیم آن را به دقت بررسی خواهیم کرد اما در حال حاضر برای من زود است که در این زمینه ابراز نظر کنم.

رئیس دفتر حامد کرزی افزود که اگر نیروهای خارجی این مناطق سرحدی را به نیروهای پاکستانی واگذار نمی‎کردند، شاید تنش میان دو کشور همسایه به حدی نمی‎رسید که روابط میان کابل و اسلام‎آباد را تیره کند.

روابط میان افغانستان و پاکستان همواره شاهد فراز و فرودهای زیادی بوده است.

در ماه‎های اخیر شلیک  راکت ز سوی پاکستان به ولایت کنر در شرق افغانستان، که باعث تلفات غیرنظامیان شد روابط این دو همسایه را تحت شعاع قرار داد.

پس از پخش گزارش‎هایی درباره ساختن دروازه سرحدی و تاسیسات نظامی در ولسوالی گوشته توسط پاکستانی‌ها، روابط کابل و اسلام‎آباد بیش از پیش تیره‎ شده است.

وزارت دفاع افغانستان ساختن ورودی در این محل مرزی را مغایر توافقات و تعهدات بین‎المللی دانسته و هشداد داد که برای برداشتن تاسیسات پاکستان از اطراف خط دیورند، تمام گزینه‌ها را در دست دارد.

اما پاکستان می‎گوید، موضوع ساختن تاسیسات در منطقه گوشته ولایت ننگرهار پس از گفتگو با مقام‌های نظامی افغان که به اسلام‎آباد سفر کرده بودند، حل شده است.

فرستادن/حفظ کردن

Leave a Reply

Click here to cancel reply.

Refresh Image
*

Spam Protection by WP-SpamFree

Advertisement

Recently Commented

    Archives by Tag

    ا

    Recent Entries